Om One More Family

Vi är ett produktions- och logistikföretag med specialtransporter för både mindre enstaka projekt och större långvariga uppdrag. Med huvudkontor, terminal och snickeri i Göteborg samt kontor i Stockholm utför vi uppdrag såväl över hela landet som utomlands.

Vad vi gör

Genom våra medarbetares samlade kompetens och erfarenhet inom projektledning, produktion, logistik, transport, snickeri samt inom sport- och eventbranschen har vi skapat ett gediget hus med nära samarbeten och kreativa möjligheter under samma tak. Kombinationen av detaljerad sakkunskap och flexibel mångsidighet gör att samma personal sköter såväl produktion av material som transport och byggnation på plats och anpassar uppdragen efter era förutsättningar. Ett stort nätverk av konsulter och underleverantörer ger också många tänkbara lösningar efter era önskemål. Med vårt personliga engagemang får du en pålitlig samarbetspartner under hela processen där vi ser till att skapa en skräddarsydd slutprodukt med smidiga lösningar längs vägen.

Vår historia

One More Family startades 2016, av grundarna Anders Claesson, Kristofer Andersson, Tobias Ljunghager och Fredrik Berggren. Alla fyra hade genom sina verksamheter sett marknadens behov av en aktör som kunde erbjuda logistik, produktion och transporter som en paketlösning.

Innan bolaget grundades hade Kristofer och Fredrik drivit logistik- och transportbolag tillsammans i 13 år, Tobias eget byggbolag sedan 4 år och Anders hade jobbat i sport- och eventbranschen i 12 år. 2019 klev Hampus Lindholm in som delägare efter nästan 11 år i eventproduktions-branschen.

One More Family har sitt huvudkontor och säte i Göteborg men utgår även från kontor och lager i Stockholm.

Josefin Öberg
Chief Financial Officer
josefin@onemorefamily.se

Ida Stålhandske
Art Director
ida@onemorefamily.se

Emil Ölander
Snickare
emil@onemorefamily.se

Dan Josefsson
Senior Projektledare
dan@onemorefamily.se

Micke Åberg
Montör & Logistik
micke@onemorefamily.se

Linus Lökke
Head of Logistics
linus@onemorefamily.se

Mattias Petersson
Senior Sports Brand Manager
mattias@onemorefamily.se

Malin Sund
Projektledare
malin@onemorefamily.se

Josefine Wetterborg
Senior Projektledare
Josefine.Wetterborg@onemorefamily.se

Zara Zeidlitz
Projektassistent
zara@onemorefamily.se

Rik Mulder
Event Logistics Manager
rik@onemorefamily.se

Patricia Lövgren
Målare & Produktionsassistent
patricia@onemorefamily.se

Tobias Ljunghager
Head of Production & delägare
tobias@onemorefamily.se

Johan Lundemo
Senior produktionsledare & 3D-visualisering
johan@onemorefamily.se

Linda Gesang
Meeting & Event Projektledare
linda.gesang@onemorefamily.se

Birk Bredin
Snickare
birk@onemorefamily.se

Malin Nordström
Meeting & Event Manager
malin.nordstrom@onemorefamily.se

Fredrik Berggren
Transport & delägare
figge@onemorefamily.se

Frida Arthursson
Projektledare
frida@onemorefamily.se

Hampus Lindholm 
Operativ Chef & delägare
hampus@onemorefamily.se

Anders Claesson
Grundare & Chief of Brand, Sales and Strategy
anders@onemorefamily.se

Charlie
Senior office mood manager

Bobbo
Junior office mood manager